Uzm. Ody. Soner Türüdü

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Domain ve sub domain nedir? Nereden satın alınır?

Domain ve sub domain nedir? Nereden satın alınır?

Domain: Alan adı

Sub domain:
 Alt alan adı

Domain alımı:
 Alan adı tescili

Host:
 Web sayfasının yayınlandığı ya da email hizmetinin alındığı yer

DNS (Domain Name Service veya Domain Name Server):
 Alan adının yayınlanması

DNS kaydı:
 Yayının hangi serverdan yapılacağının bilgisi

Kısa Olması: Bir ya da iki kelimelik domainler idealdir.

Com Uzantılı Olması:
 com uzantılı domainler internette bir standart oldu. İnsanların hafızasında com uzantılı domainler daha çok yer etmektedir ve bu nedenle daha çok tercih edilmektedir fakat özel bir dernek, grup vs ise .org (organizasyon) uzantılı ya da içerik internet ya da bilgisayar ile ilgili ise özellikle .net uzantılı alınabilir.

Anlaşılır Olması:
 Kısaltma şeklinde domainler çok tavsiye edilmez. CIA tüm dünyaca bilinen bir kuruluş olduğu için cia.gov domaini idealdir. Ama daha az bilinenler için kısaltmalar tavsiye edilmez.

Site İçeriğini İfade Edebilen:
 En az sözcükle site içeriğini ifade edebilmesi önemlidir.

Sub (Alt) Domain: Tek başına bir anlam ifade etmeyen ama alt domain ile anlamlı olan domain alınabilir. Önce sub domain ne demektir onu araştıralım:

Sub domain domaininizin başına eklediğiniz ve arada . (nokta) bulunan domaindir. Örneğin belediyesi.com diye bir domain aldınız. Bu domaine çeşitli sub domaniler ile yeni domainler elde edebilirsiniz. Mesela bakirköy.belediyesi.com, avcilar.belediyesi.com gibi sonsuz sayıda belediyesi.com domaininin alt domainlerini oluşturabilirsiniz.

İnternette bazı sitelerde domainlerin başında bulunan www kısaltması aslında bir sub domaindir. Bir internet jargonu olduğu için www. şeklinde alt domain oluşturulmuş ve asıl domainin kendisi bu alt domaine yönlendirilmiştir.

Sonuç itibari ile sub domainler ile hedeflenen bir domain, kendisi bir anlam ifade etmese bile alınabilir.

İnternetten Nereden Domain Alınır?

Domain satan birçok site mevcuttur. Alınacak domainin özelliğine göre ilgili sitelerden alınmalıdır. Domain alımları genelde senelik yapılır. Dilenirse 2, 3 ya da daha çok sene için ödeme yapılabilir. Tabii maliyette o oranda artacaktır. Domain bitiminde alımın yinelenmesi gereklidir. Eğer belli bir süre sonunda ücret ödenmezse domainin üzerindeki mülkiyet sona erecektir.

Türkçe Domain Alımı: Türkiye’de Türkçe domain alımını ODTÜ bünyesindeki http://www.nic.tr/vermektedir. Türkçe domain derken Türkçe karakterli domainler degil son uzantısı com.tr, net.tr, org.tr şeklinde tr eklentili uzantılı domainler kastedilmektedir. Türkçe uzantılı domainler için ODTÜ’nün uyguladığı çok katı kurallar vardır. Örneğin herhangi bir com.tr uzantılı domain alınacaksa şirket ünvanında alınmak istenen ibarenin olmasını istemektedir. Örneğin download.com.tr domaini için şirket ünvanında Download olması gereklidir. Yani ODTÜ alınmak istenen domain adının resmi şirket ünvanında olmasını istemektedir.

Domain almak için https://tr.godaddy.com/ ve https://www.hosting.com.tr/ gibi kullandığım siteler var ancak domain almak bu sitelerle sınırlı değildir. Geniş çaplı bir website açmak isterseniz aynı zamanda hazır tema, hazır web sitesi imkanı sunan siteleri de tercih edebilirsiniz. Böylece daha kolay ve hızlı şekilde website sahibi olabilirsiniz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.