Uzm. Ody. Soner Türüdü

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

El kurutma makinelerinin kulaklarına zarar verdiğini söyleyen çocuklar “gerçek dünya” çalışmasıyla haklı bulundu

16.07.2019
El kurutma makinelerinin kulaklarına zarar verdiğini söyleyen çocuklar “gerçek dünya” çalışmasıyla haklı bulundu

Kanada Pediatri Derneği’nin dergisindeki bir araştırma, halka açık tuvaletlerdeki el kurutma makinelerinin çocukların işitmesine zarar verebileceğini göstermektedir. Yayınlanan araştırma 13 yaşında bir çocuk tarafından yapıldı.

The Calgary’deki Kanadalı Nora Keegan New York Times gazetesine bir tuvalet el kurutma makinesinin yanında durduğunu söyledi. “Kulaklarımın acıdığını ve diğer çocukların da kulaklarını kapattığını gördüm, çünkü el kurutma makineleri çok gürültülü idi, bu yüzden gerçekten insan kulakları için tehlikeli olup olmadığını merak ettim ve test etmeye karar verdim” dedi.

Böylece, 13 yaşındaki Nora, bu Haziran ayında Pediatrik ve Çocuk Sağlığı bölümünde yayınlanacak bir araştırmaya başladı. Çocuk kulakları, yüksek seslerden gelen hasara karşı yetişkinlere kıyasla daha hassastır. Health Canada, 100 dB’den daha yüksek ses seviyesine sahip oyuncakların satışını yasaklar. Bu çalışma, halka açık tuvaletlerde kurulu olan kurutucuların, çocukların işitmeleri için güvenli olup olmadıklarını test etti

Bu gençliğin kararlı araştırması – ailesinin yardım ve desteğiyle – onu çocukların ziyaret edebileceği yerlerde 44 el kurutma makinesine götürdü: kütüphaneler, okullar, alışveriş merkezleri, Starbucks ve Dairy Queen gibi satış noktaları. Sesi ölçmek için bir desibel ölçer, bir cetvel ve bir bantla “duvardan on farklı yükseklik ve uzaklık kombinasyonunda ve el kurutucusundan gelen hava akımına karşı elini kullanarak ve kullanmayarak, her bir kurutucu için 20 farklı ölçüm yaptı.

Sonuç olarak Xlerator kurutucularının en gürültülü olduğu bulundu. Eller hava akımındayken tüm ölçümlerde hepsi 100 dBA’dan daha yüksekti. “121 dBA’nın en yüksek tek ölçümü de dahil olmak üzere birçok Dyson Airblade modeli de çok yüksek ses seviyesine sahipti. Diğer bazı kurutucular düşük ses seviyelerinde çalışırken, çoğu kurutucu çocukların işitmesini, yetişkinlere göre daha fazla etkiliyordu.”

Araştırma, “birçok el kurutucusunun üreticilerinin iddia ettiğinden çok daha yüksek seviyelerde ve çocukların işitmesi için açıkça tehlikeli olan seviyelerde çalıştığını” ortaya koyuyor.

Şu anda bir biyolog olmak isteyen Nora, Pediatri ve Çocuk Sağlığı tarafından kabul edilen bir makaleyi yazması için pratisyen hekim olan babasından yardım istedi.

Nora sadece araştırmayı yapmakla kalmadı; Aynı zamanda New York Times tarafından, el kurutma makinelerinin sesini azaltmak için bir filtre geliştirmek üzere çalıştığı bildirildi.

Kaynak: The New York Times/Paediatrics and Child Health

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.