Uzm. Ody. Soner Türüdü

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kişisel Website 2022 Yılı Genel Değerlendirme

Kişisel Website 2022 Yılı Genel Değerlendirme

Değerli takipçiler,

2022 yılı içerisinde kişisel websiteme göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederim.

Çeşitli yazılarıma ve paylaşımlarıma istinaden sizlerden aldığım pozitif yorumlar, güzel teşekkür mailleri, yapıcı eleştirileriniz ile bu sene içerisinde bir nebze amacıma ulaşmış hissediyorum.

Aşağıdaki figürden de göreceğiniz üzere, doktora çalışmalarımdan ve yoğunluğumdan ötürü pek de paylaşım yapamadığım halde, 2022 yılı içerisinde toplam 68 farklı ülkeden ziyaretçi çekebilmiş olmak beni gelecek adına bir hayli umutlandırmaktadır.

Özellikle 2022’nin ikinci yarısında paylaşmaya başladığım açık-kaynak Odyoloji ve Yazılım kodlarına göstermiş olduğunuz ilgiden ötürü, gelecek sene de bu alanda pek çok içerik ile sizlere faydalı olmayı hedefliyorum.

Şimdiye kadar ki gelişimi bir kenara koyarsak, 2023 yılında websiteme dair bazı değişiklikler yapacağım.

  • Öncelikle Türkiye’de özellikle sınav dönemlerinde websiteme giren kişi sayısı bir hayli fazla olmakta. Fakat ziyaretçilerin aradıklarını bulabildiklerine pek de emin değilim. Şimdiye kadar daha ‘farklı’ içerikler üretmeye çalışmış olsam da, ders notları kısmına biraz daha ağırlık vermeyi düşünüyorum.
  • MATLAB ile yaptığım Gerçek Zamanlı Ses Spektrogramı Oluşturma projesi’nden ötürü özellikle elektrik-elektronik mühendisliği öğrencilerinden olumlu mesajlar, geri-bildirimler aldım. Bu nedenle MATLAB’e dair örnek proje niteliği taşıyabilecek ve sizlere hem ödevleriniz hem de projelerinizde yardımcı olabilecek yeni açık-kaynak kodlar paylaşmayı planlıyorum.
  • Görüldüğü üzere paylaşımlarımın çoğu Türkçe. Her ne kadar içerik translate ile başka bir dile çevrilebiliyor olsa da, bundan sonra İngilizce paylaşımlara da sıklıkla yer vereceğim.
  • Şimdiye kadar genellikle Odyoloji alanında içerikler paylaşmaktayım. Fakat Odyoloji Ses ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı olarak “Ses ve Konuşma Bozuklukları” kısmına da yer vermeyi düşünüyorum.
  • Yeni yılda bir diğer hedefim de, sadece Odyolojiye dair açık-kaynak kodlar paylaşmak değil; sizlerle, farklı diller (Python, Javascript, R gibi) öğrenirken yardımcı olması amacıyla, çeşitli yazılım dillerine ait örnek proje kodlarını da paylaşmak istiyorum (Tic Tac Toe ya da Yılan oyunu gibi).
  • Özellikle yurtdışı eğitimle alakalı hem başvuru süreci hem de değerlendirme ve kabul sürecine ait pek çok soru gelmekte. Yeni yılda yurtdışına staj ve/veya lisansüstü eğitim için başvuran adayların dikkat etmeleri gereken noktalara dair paylaşımlar yapmayı istiyorum.

Bu listeyi zamanla güncelleyebilirim fakat genel hatlarıyla bu şekilde olacaktır.

Bir diğer önemli nokta ise, reklamlar konusu.

Şimdiye kadar bildiğiniz gibi websiteme herhangi bir reklam almadım ve bildiğim her şeyi açık kaynak olarak paylaşmaya çalışmaktayım.

Google Adsense’i ise yaklaşık 1 ay kullandıktan sonra vazgeçtim çünkü Google’a reklam veren pek çok işitme cihaz merkezi reklamı websitemde çıkmaya başlamıştı.

O süreçte Türkiye’de hem bir üniversitenin akademik kadrosunda bulunduğum hem de klinikte hastalar görmekte olduğum için bu şekilde bir website reklamı bana doğru gelmemişti.

Fakat şu an Google Adsense’i aktif hale getirmeyi düşünüyorum. Aynı zamanda sponsorluk ve reklam tekliflerine de açık olacağım.

Eğer işitme cihazı merkezi olarak sizler de hem beni desteklemek, hem de içeriklerime reklam vermeyi düşünürseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.

Ve son olarak, Odyoloji’ye ve paylaşımlarıma olan genel bakış açım.

  • Tekrar belirteceğim üzere, websitemde her şeyi ücretsiz ve açık kaynak olarak paylaşmaktayım. Bana göre bilime dair her şey rahatça erişilebilir olmalı ve bilim yapan her kişi bilgisini ve ilmini “ücretsiz” olarak paylaşmalı. Bu nedenle 2023 yılında da sizlere herhangi bir şekilde “ücretli” bir kurs vermeyi, böyle bir plan içerisinde olmayı asla düşünmüyorum. Ancak sizlerin yararına dokunacak bir sponsorluk anlaşması olursa ve içeriğin kalitesine inanırsam, o zaman değerlendirebilirim. Sizler de ihtiyacınız olduğu konularda benden çeşitli eğitim videoları çekmemi talep edebilirsiniz.
  • Doktora yapmakta olduğum için, tüm sosyal medyayı bir kenara bırakırsak, her zaman önceliğim buradaki eğitimim olacaktır. Burada öğrendiğim şeyler benim için çok değerli ve odağımı bozmamak adına 2022’de de olduğu gibi zaman zaman ne Youtube’a ne websiteme içerik üretemeyebilirim.
  • Çeşitli üniversitelerden gelen söyleşi ve davetlere mümkün olduğunca, değerli hocalarıma saygımdan ötürü, katılmaya çalışıyorum. Yine şartlar el verdiği sürece katılacağım fakat gönlümden geçen, kapalı toplantılardan ziyade, yapılan söyleşinin herkese açık olması ve sonrasında bir sosyal medya platformunda ücretsiz olarak paylaşılmasıdır (Bi’Garip Odyologlar kanalı da olabilir).

Yine bu listeyi de zamanla güncelleyebilirim.

Son olarak, beni tanıyan herkesin de söyleyebileceği gibi, buraya kadar çok emek sarf ederek ve düzgün bir şekilde hakkımla geldim. Bu nedenle çalışmaya, çabalamaya devam edeceğim; bu yolda sizlerin desteği her zamankinden daha önemli.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Eğer yorumunuz, eleştiriniz, öneriniz varsa benimle paylaşırsanız memnun olurum.

Şimdiden herkese iyi yıllar dilerim! Seneye görüşmek üzere(?) 🙂

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.