Uzm. Ody. Soner Türüdü

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Praat ile Saf Ses ve Gürültü Oluşturma

22.08.2019
Praat ile Saf Ses ve Gürültü Oluşturma

Daha önceki yazımızda Praat’ı açıklamış, kurulum için gerekli dosyaları ve ilgili ağ adresini belirtmiştim. Bu yazıda ise Praat ile konulara giriş yaparak nasıl saf ses ve gürültü oluşturabileceğimizi öğreneceğiz.

Öncelikle ilk yazımızda belirttiğimiz kaynaklardan Özelleştirilmiş Praat’ı kurduğunuzu varsayarak, Saf Ses ve Gürültü oluşturmaya başlayalım.

1- Özelleştirilmiş Praat programını çalıştıralım.

Büyütmek için resme tıklayınız

2- Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi ” New – Sound – Create Sound From Formula ” Sekmesine tıklayalım.

Büyütmek için resme tıklayınız

3- Karşımıza çıkan menü şekildeki gibidir. Açıklamaları okuyunuz. Standart değerler mevcuttur. Saf Ses ve Gürültü üretim formüllerinden değerleri değiştirerek frekans spektrumu üzerinden değişiklikleri inceleyebilirsiniz.

Büyütmek için resme tıklayınız

4- Yukarıdaki şekilde standart ayarlar ile ‘Ok’ sekmesine tıkladıktan sonra Saf Ses ile Gürültü birlikte olan bir ses üretmiş olacağız. Eğer sadece saf ses üretmek isterseniz gürültü formülünü silebilirsiniz. Kalan formülde 377 yerine 1000 yazarak 1000 Hz saf ses üretmiş olursunuz. Sadece gürültü üretmek için ise saf ses formülünü silebilirsiniz. Aşağıda saf ses ile gürültü birlikte oluşturulmuş bir ses mevcuttur. (Standart Haliyle)

Büyütmek için resme tıklayınız

5- Oluşturduğumuz sesi dinlemek için ” Play ” sekmesine tıklayın.

6- Spektrogramı incelemek için ” View & Edit ” sekmesine tıklayın. Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi bir ekran ile karşılaşacağız. (Siyah ile taralı alan oluşturduğumuz saf sesin frekansını göstermektedir.)

Büyütmek için resme tıklayınız

7- Eğer oluşturduğumuz seste formantları ve şiddeti görmek istiyorsak şekilde yapılmış olduğu gibi ” Formant – Show Formants ” ve ” Intensity – Show Intensity ” sekmelerini aktif hale getirmelisiniz.

Büyütmek için resme tıklayınız

8- Yukarıdaki şekilde oluşturduğumuz sesin şiddetini görebiliyoruz fakat formant frekansların (kırmızı ile gösterilen) sayısal değerleri görünür değil. Formant frekans sayısal değerlerini görmek için ” Formant – Formant Listing ” sekmesine tıklayalım. Aşağıdaki gibi metin dosyası bizleri karşılayacaktır.

Büyütmek için resme tıklayınız

Yazımızda sadece saf ses, sadece gürültü ve saf ses ile gürültü birlikte nasıl oluşturabileceğimizi; Sesin şiddetini ve ilgili formant frekanslarını nasıl bulabileceğimizi gördük. Daha sonraki yazılarda Praat’ı incelemeye devam edeceğiz.. Sorularınız için iletişime geçiniz. İyi çalışmalar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.