Uzm. Ody. Soner Türüdü

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

YLSY Sözlü sınav uygulaması ve sonrası

14.07.2019
YLSY Sözlü sınav uygulaması ve sonrası

Sözlü sınav uygulaması nasıl yapılır?

Adaylar, ALES puanı üstünlüğüne göre en fazla 3 (üç) katı aday arasına girdikleri Lisansüstü Öğrenim Grubu için sözlü sınava girerler.
Sözlü sınavda adaylar,
a. Alan bilgisi konularına ilişkin bilgi düzeyi,
b. Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade kabiliyeti ve muhakeme gücü,
c. İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti,
d. Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı,
e.Akademik çalışmalara yatkınlığı yönlerinden Bakanlık personeli ve akademisyenlerden müteşekkil sözlü sınav komisyonları tarafından değerlendirilir.

Birden fazla lisansüstü öğrenim grubunda sözlü sınava girilebilir mi?

Adaylar, birden fazla lisansüstü öğrenim grubundan sözlü sınava giremezler, sadece ALES puanı üstünlüğüne göre sözlü sınavına çağrıldıkları lisansüstü öğrenimi grubunun sınavına girebilirler.

Kurum tercihi işlemleri nasıl yapılır?

Sözlü sınavdan sonra ALES puanının %40’ı, sözlü sınav puanının %40’ı ve lisans mezuniyet notunun %20’sinin hesaplanmasıyla belirlenen YLSY puanı 70 ve üzeri olan adaylar kurum tercihi (adına öğrenim görülecek kurum ve yurt dışında öğrenim görülecek lisansüstü öğrenim alanı tercihi) yapmaya hak kazanırlar. Adaylar YLSY puanı üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda kurum kontenjanlarına yerleştirilirler.

Adına öğrenim görülecek kurum değişikliği yapılabilir mi?

Adayların yerleştikleri tamamlandıktan sonra adına öğrenim görülecek kurum değişikliği yapılamaz. Herhangi bir kontenjana yerleşen adayların, boş kalan kurum kontenjanlarına yerleştirilmesi mümkün değildir.

Boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme yapılır mı?

Yerleştirme işlemleri sonunda boş kalan kontenjanlara –Bakanlık gerekli görürse- ek yerleştirme yapılabilir. Ek yerleştirme işlemlerine, YLSY puanı 70 olup ilk aşamada herhangi bir kontenjana yerleşmemiş olan adaylar başvurabilirler.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.