Uzm. Ody. Soner Türüdü

Adobe Audition Nedir ve Nasıl Kullanılır?

19.07.2019
Adobe Audition Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Eskiden Cool Edit olarak bilinen, Adobe tarafından satın alındıktan sonra ismi Adobe Audition olarak değişen program, dijital bir ses işleme istasyonudur.

Arayüzü oldukça basit olan program ile saf ses ve gürültü oluşturabilir; ileri filtreleme, reverberasyon ve eko ayarları, arkaplan gürültü baskılama, frekans ve faz analizleri gibi çeşitli araçların yanısıra birçok efekt kullanabilir ve ses ekleme-çıkarma işlemleri ile kendi ses dosyalarınızı oluşturabilirsiniz.

Ek olarak, Adobe Audition programını alanınıza ilişkin profesyonel ve akademik amaçlı konularda da farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Odyoloji alanına yönelik, Frekans Pattern Test ve Random Gap Detection Test gibi temporal sıralama ve temporal çözünürlüğü değerlendiren temporal işlemleme testlerini düzenleyebilir ve oluşturabilirsiniz.

Arayüzüne kısaca bir giriş yaparsak, menü kısmında File – Edit – Multitrack – Clip – Effects – Favorites – View – Window – Help sekmeleri bizi karşılar.

Basitçe saf ses, gürültü ve konuşma sesi oluşturmak için Effects – Generate – (Noise, Speech, Tones) sekmelerinden birini kullanabiliriz. Aşağıdaki görselde Beyaz Gürültü (White Noise) oluşturma örneği görmektesiniz. Beyaz Gürültü yanısıra Pembe, Gri ve Kahverengi gürültüler de oluşturabilirsiniz.

Beyaz Gürültü (White Noise)

İleri Filtreleme ayarlarını kullanmak istersek, File sekmesinden ses dosyasını açtıktan sonra Effects – Filter and EQ kısmından ‘Scientific Filter’ butonuna tıklayarak dilediğimiz gibi ‘LowPass’, ‘HighPass’, ‘BandPass’, ‘BandStop’ modlarını filtre ayarlarını belirleyerek kullanabiliriz. Aşağıdaki şekilde ‘300 Hz – 1 kHz BandPass’ filtre örneği görmektesiniz.

300 Hz – 1 kHz BandPass

Adobe Audition programına kısaca giriş yaptık, sonraki yazılarda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.