Uzm. Ody. Soner Türüdü

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Süre Paternleri Testi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

03.10.2019
1.383
Reklam vermek için iletişime geçiniz
Süre Paternleri Testi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Temporal sıralama testlerinden biri olan Süre Paternleri Testi, saf sesler arasındaki süre farkını ayırt etme ve bunu sıralama yeteneğini ölçer. Bu nedenle konuşmayı anlama ve üretme becerisinde Frekans Patern Testi gibi önemli role sahiptir ve her ikisi de zamansal muhakeme yeteneğini ölçer.

 • Süre Paternleri Testi’nde, Musiek(1994) tarafından belirtildiği şekilde uyaran süresi 500 msn ve 250 msn; uyaranlar arası süre yetişkinler için 300 msn; pediatrik grup için 600 msn olan 1000 Hz saf sesler kullanılmaktadır.
 • 500 msn (U) ve 250 msn’lik (K) 1000 Hz saf sesler ile Uzun-Uzun-Kısa, UKK – KKK – KKU – KUU – UUU olarak altı adet üçlü dizi şeklinde paternler oluşturulur.
 • Paternler arasında yetişkin grup için 6 sn; pediatrik grup için ise 9 sn boşluk vardır.
 • Teste başlamadan önce 500 msn (Uzun) ve 250 msn (Kısa) 1000 Hz’lik saf sesler katılımcıya dinletilmeli ve katılımcının uzunluk – kısalık bakımından sesleri kavradığından emin olunmalıdır.
 • Aşağıdaki şekilde Süre Paternleri Testi gösterilmiştir.
 • Örnek verecek olursak, UKK paterni Uzun-Kısa-Kısa seslerden oluşmaktadır; yani aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi Musiek 1994’e göre 500 msn (Uzun) ve 250 msn (Kısa) 1000 Hz’lik saf sesler kullanılmıştır ve birinci satırda 500 msn (U) – 250 msn (K) – 250 msn (K) olarak sıralanarak bir patern oluşturulmuştur.

Aşağıda örnek bir Uzun-Kısa-Kısa (UKK) süre paterni mevcuttur.

Aşağıdaki örnekte UKU – UUK – KUU – UUK – KKU – KUU süre paternleri mevcuttur.

Talep olması durumunda Süre Paternleri Testi’nin de Praat ve Adobe Audition ile nasıl oluşturulduğunu anlatacağım. Kolaylıklar dilerim.

Reklam vermek için iletişime geçiniz
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Mehtap Yıldırım dedi ki:

  Teşekkürler 👏

  1. Soner Türüdü dedi ki:

   ben teşekkür ederim, takip ettiğiniz için..